Wednesday, November 29

10hs (7 GMT) Conference:
Crop Protection and Bio-inputs 
Biological control of peanut soilborne pathogens
Dr. Murillo Lobo (EMBRAPA, Brazil) 

Symposium 1: 11 hs (8 GMT)
Technologies for managing spatial and temporal variability at the farm and regional scale.

Modereator: Susana Albarenque, Ph.D. INTA-Argentina.

Speaker 1:Ignacio Ciampitti, Ph.D. Professor Kansas State University

Changes in Digital Agriculture: A Perspective from the University

Speaker 2: David Bullock, Ph D. Professor Illinois University

On-Farm experimentation in Precision Agriculture

Speaker 3: Bruno Basso, Ph D. Professor Wisconsin University

Spatio-temporal variability in agriculture at a regional scale

Symposium 2: 12 hs (9 GMT).
Research on the nutritional characteristics of peanuts and the development of new peanut-based products

Moderator: Dr. Edoardo Fracanzani, Cámara Argentina del Maní (Argentine Peanut Chamber)

Speaker 1: Prof. Qiang Wang (Institute of Food Science and Technology, Chinese Academy of Agriculture Sciences, China)

Peanut protein processing technology and product innovation
Speaker 2: Prof. Rubén Grosso (Facultad de Ciencias Agropecuarias, Universidad Nacional de Córdoba, Argentina)

Peanuts processing, industrialization, and new product development
Speaker 3: Dr Saikat Dattamazumdar (Head of Nutriplus Knowledge Park, ICRISAT, India)

13 hs (10 GMT) Posters Session: Crop Protection and Bio-inputs – Precision Agriculture – Healthy Food

Thursday, November 30

10hs (7 GMT) Conference:
Genome Structure and Genetics
Speaker 1: Dr. David Bertioli (University of Georgia – Department of Crop and Soil Sciences)

Symposium  3: 11 hs (8 GMT):
Perspectives and Challenges of Applied Genomics: from Genes to the Field
Moderator: Dr. Guillermo Seijo (Instituto de Botánica del Nordeste (CONICET) – Universidad Nacional del Nordeste)
Speaker 1: Dr. Janila Pasupuleti (Cluster Leader of Crop Breeding & Principal Scientist (Groundnut breeding) – International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics (ICRISAT))

Mining Useful Alleles from Wild Species

Speaker 2: Daniel Fonceka, PH.D. (Centre d’étude régional pour l’amélioration de l’adaptation à la sécheresse (CERAAS) – Institut Sénégalais de Recherches Agricoles (ISRA))

Pre-Breeding: Molecular Introgression of Disease Resistances

Speaker 3: Dr. Lucia Sandra Perez Borroto, (Wageningen University & Research, The Netherlands)

Phenomics to identify traits of interest from wide crosses.

Moderador: Guillermo Seijo – Soraya Leal

Symposium 4:  12 hs (9 GMT):
Sustainable consumption and production. The environmental value added.
Moderator: Rodolfo Bongiovanni, Ph.D. Instituto Nacional de Tecnología Agropecuaria, INTA (Argentina)

Sustainable Intensification Program
Speaker 1:  Professor Jules Pretty OBE DL PFHEA FRSB FRSA (University of Essex (UK))
The Sustainable Intensification of Agriculture

Speaker 2: Eric Coronel, Ph.D. (Field to Market: The Alliance for Sustainable Agriculture (USA))
Measuring Peanut Sustainability

Speaker 3: Javier Echazarreta, Ph.D. (Instituto Nacional de Tecnología Industrial, INTI (Argentina))

Adding Value to the Consumers through Ecolabelling: Environmental Product Declaration (EPD)

12hs (9 GMT) Symposium: Sustainability

13 (10 GMT) Posters Session: Genomics, Genetics, and Breeding – Sustainability

Scroll to Top